O zaletach związanych z posiadaniem własnego basenu koło domu nie trzeba nikogo przekonywać. Może to być atrakcyjna strefa relaksu, zwłaszcza jeśli zaprojektujemy go wraz z sauną i jacuzzi. Jeśli niecka basenu będzie odpowiednio duża, pływanie potraktować możemy jako codzienny, nieograniczony czasowo trening.

Zapraszając znajomych lub rodzinę, możemy zaprosić ich do skorzystania z basenu – z pewnością ucieszą się zwłaszcza dzieci.

Już na etapie planowania nowej inwestycji można zastanowić się czy basen nie bedzie doskonałym dopełnieniem dla projektu dużego domu lub rezydencji.

Jeśli zdecydujemy się na budowę pływalni, wybrać możemy dom połączony funkcjonalnie z basenem (dobudowanym lub zlokalizowanym np. w poziomie podpiwniczenia lub, jak często bywa w projektach realizowanych w nieco cieplejszym klimacie, na dachu budynku) lub basen wolnostojący, który buduje się zazwyczaj w głębi działki, od strony ogrodu. Każde rozwiązanie ma oczywiście wady i zalety - tu postaramy się przybliżyć te związane z basenem ogrodowym, wolnostojącym lub dobudowanym do budynku.

Atutem takiego rozwiązania jest to, iż podczas pływania można cieszyć się widokiem na zieleń wokół. Dobrze zaprojektowana komunikacja pomiędzy domem a basenem wolnostojącym – np. poprzez taras ogrodowy – zapewni wygodę użytkownikom.   Koszt budowy zredukować można nawet o 1/5, jeśli dom i basen budować będziemy równocześnie.

Jeśli chodzi o całkowity koszt budowy basenu, to cena zależy od technologii, w jakiej zdecydujemy się wybudować zarówno sam pawilon , jak i nieckę basenową. Popularne rozwiązania to m.in. prefabrykaty – dostępne są niecki z metali, drewna, poliestru lub PCV. Do najtrwalszych należą te z betonu – jest to równocześnie jedno z bardziej kosztownych rozwiązań.

Oprócz kosztów materiałów budowlanych, musimy wziąć pod uwagę również koszty związane z uzbrojeniem obiektu we wszystkie niezbędne instalacje sanitarne. Dodatkowo, obiekt wyposażyć musimy również w dodatkowe pomieszczenie, tj. podbasenie, w którym znajdą się m.in. urządzenia oczyszczające wodę oraz do zapewniające klimatyzację. Sama wielkość basenu również będzie miała znaczenie w szacowaniu kosztów jego budowy – warto zastanowić się przede wszystkim, ile osób ma mieć możliwość korzystania z obiektu w tym samym czasie. Innej wielkości basen potrzebny będzie do treningów pływackich niż do pływania rekreacyjnego. Większy basen, to oczywiście również wyższe koszty eksploatacyjne.

Często wraz z basenem projektuje się saunę oraz jacuzzi, które tworzą domową strefę spa. Choć koszta – zarówno budowy, jak i eksploatacyjne - będą wyższe, zyskamy wspaniałą strefę rekreacyjno-wypoczynkową w domu. Dobrym miejscem na zorganizowanie domowego spa są powierzchnie nieużytkowe w domu czyli np. strychy. Wiele domów ma taką powierzchnie nad garażem dobudowanym z boku budynku w projektach domów z poddaszem z garażem. Miejsce na saunę lub jacuzzi można znaleźć także w projektach altan letniskowych i garaży z pomieszczeniem gospodarczym.

Wybudowanie basenu to dość kosztowna inwestycja, jednak bez wątpienia podniesie znacząco standard domu. Jeśli dysponujemy pewnym budżetem oraz dużą działką, warto więc rozważyć budowę basenu – dobrze zaprojektowany, służył nam będzie przez długie lata, z pewnością przysłuży się naszemu zdrowiu oraz kondycji.