Wykańczając dom, w którym obok rodziny ma zamieszkać największy przyjaciel czyli pies lub kot, możemy zastanowić się przez chwilę jaki wybrać projekt domu wolnostojącego by najlepiej przygotować wnetrze, które przez lata będzie przyjazne dla zwierząt. Aby na wyglądzie naszego domu szybko nie odbiła się obecność czworonoga, warto zainwestować w podłogi z twardszych gatunków drewna zarówno krajowego jak i egzotycznego. Ślady kocich i psich pazurów pozostana wtedy mniej widoczne. Niepraktyczne jest stosowanie dywanów i wykładzin ze względu na możliwe zabrudzenie i kłopotliwe czyszczenie a także skłonność niektórych pupili do drapania nierównych, zachęcajacych do ostrzenia pazurków powierzchni. Podobnie sytuacja ma się z obiciami mebli wypoczynkowych. Gładkie i niebrudzące się materiały typu skóra lub skóropodobne przewyższają tradycyjne tkaniny obiciowe. Zwrócić należy uwagę, że użytkowanie mebli nawet w ciemnych, wydawać by się mogło praktycznych kolorach nie zawsze będzie skuteczne ze względu na pozostawioną np. jasną kocią lub psią sierść. Usuwanie sierści jest kłopotliwe ale nie niemożliwe dzięki najczęściej papierowym rollerom dostępnym powszechnie w sklepach.

Naturalnym miejscem na legowisko dla kota lub psa jest kąt blisko wejścia do domu- najlepiej spokojny i bez przeciągów. Rozważyć można także możliwości zamknięcia pupila w jakiejś wydzielonej części domu, co może mieć znaczenie w przypadku kotów lub psów mających skłonności do niszczenia wyposażenia lub wylegujących się na zakazanych terenach np. w pościeli. Zamknięta przestrzeń, którą może użytkować kot musi mieć dostęp do kuwety i w przypadku wszystkich pupili - do miski z wodą.

Ciekawym rozwiązaniem na możliwość swobodnego korzystania z ogrodu przez naszego zwierzaka są małe otwory w drzwiach lub ścianach zabezpieczone klapką. Mini drzwiczki dla naszego pupila otworzą sie tylko wtedy gdy będzie on posiadał specjalną obrożę, na którą zareaguje czujnik w klapce. To zabezpieczy dom przed wizytą niechcinanych gości.

Korzystanie z ogrodu przez zwierzęta zależy w dużej mierze od ich osobistego temperamentu. Bywają koty, które nie oddalają się od wejścia na kilka metrów, ale i psy, które namiętnie kopią dołki w ogródku. Niska i gęsta trawa może w pewnym stopniu temu zapabiec ale lepsza jest chyba próba nauczenia "właściwego korzystania z ogrodu" - ( niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na np. psi mocz).

Decydując się na zamieszkanie z pupilem warto się wieć chwilę zastanowić jaki wybrać projekt domu online aby zorganizować przestrzeń w sposób, który pozwoli cieszyć się wszystkim mieszkańcom nowym domem i ogrodem.