Akustyka domu jest bardzo ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na etapie realizacji projektu budowlanego. Domy jednorodzinne z zasady będą w tej kwestii miały przewagę nad innymi formami budownictwa mieszkaniowego. Ponadto, obecne normy budowlane dotyczące wszelkich przegród budowlanych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnątrz domu – zazwyczaj zapewniają również satysfakcjonującą izolacyjność akustyczną.

Bardzo ważne jest, aby o akustykę zatroszczyć się kompleksowo – ważna jest zarówno izolacyjność przegród pionowych, jak i stropów w projektach domów piętrowych. Już na etapie budowy domu jednorodzinnego można rozważyć wprowadzenie dodatkowych warstw izolacyjnych na podłodze na piętrze – robiąc to jeszcze przed położeniem posadzki, oszczędzimy niepotrzebnych uciążliwości i wydatków później. Jest to tym bardziej istotne, jeśli od początku spodziewamy się zwiększonej ilości hałasu na piętrze (zwłaszcza w formie dźwięków uderzeniowych) – lub po prostu jesteśmy szczególnie na niego wrażliwi.

Zazwyczaj jednak, najbardziej dokuczliwe są hałasy przenikające przez ściany działowe. Chodzi tu głównie już nie o dźwięki uderzeniowe, a o te, które przenikają drogą powietrzną – należą do nich odgłosy takie jak rozmowy oraz muzyka. Przed tego rodzaju hałasem lepiej ochronią nas ściany działowe wykonane z cięższych materiałów, takich jak cegła, silikaty. Lżejsze materiały, takie jak płyty gk – mają nieco gorsze parametry akustyczne. Dobra izolacyjność akustyczna cechuje również materiały o strukturze włóknistej – nawet kilkucentymetrowa warstwa wełny mineralnej w ścianach działowych o konstrukcji szkieletowej da dobrą osłonę akustyczną.

Powyższe zasady dotyczą ścian działowych, jednak ciężki materiał konstrukcyjny ścian zewnętrznych wraz z kilkunastocentymetrową warstwą wełny mineralnej zapewni również dobrą izolacyjność nawet budynkowi wznoszonemu w głośnej okolicy. Jeżeli spodziewamy się wzmożonego poziomu hałasu w okolicy działki budowlanej, warto na etapie adaptacji rozważyć wprowadzenie właśnie tych materiałów. Warto jednak w tym miejscu dodać, że materiały ‘ciężkie’, pełne, zazwyczaj zapewniają wprawdzie lepsze parametry akustyczne, jednak są zarazem gorszym izolatorem termicznym.

W gotowym projekcie domu całorocznego można poprawić nieco izolacyjność ściany stosując warstwę ciężkiego tynku cementowego (lub cementowo – wapiennego). Tynki akustyczne absorbują do 70% dźwięków i rozpraszają je dzięki chropowatej strukturze.

Dobrym rozwiązaniem ‘poratowania się’  na późniejszym etapie jest również obustronne obłożenie ściany płytami g-k z warstwą wełny pośrodku.

Komfort akustyczny w domu jest niezmiernie ważny – zapewnia nam efektywny odpoczynek, zdrowy sen, a w następstwie energię w ciągu dnia. Jedni są na tym punkcie bardziej wrażliwi, inni mniej, warto więc we własnym zakresie przemyśleć tę kwestię na początkowych etapach budowy domu.