Podjęcie decyzji o budowie domu jest ważnym krokiem. Warto zatem zastanowić się przed wyborem projektu, jakie mamy możliwości i ograniczenia.

Bardzo istotną kwestią jest, oczywiście, wybór działki budowlanej. Można od tego zacząć lub, mając już wybrany projekt domu, rozejrzeć się za pasującą do jego wymiarów działką. Oprócz dobrej lokalizacji, powinna spełniać jeszcze kilka innych warunków.

Dlaczego wybór działki jest tak ważny? Zbyt małe lub nietypowe wymiary działki mogą znacznie utrudnić wybór projektu dużego domu gotowego. Wymiary minimalne działki budowlanej to wymiary budynku powiększone o 4m z każdej strony (jeśli w budynku jedna ze ścian nie ma okien, wówczas minimalna odległość od granicy działki zmniejsza się do 3m). Warto jednak rozważyć zakup nieco głębszej działki, jeśli planujemy na jej tyłach urządzić ogród ze strefą wypoczynkową.

Ważna jest również lokalizacja działki względem stron świata. Układ najbardziej typowy i często sprawdzający się w praktyce, to działka z wjazdem od strony północnej. Projekty dedykowane takim działkom mają garaż i kuchnię zaprojektowaną od frontu, strefa dzienna natomiast znajduje się od południa – czyli wychodzi na ogród. Jeśli jednak działka, którą sobie upatrzyliśmy, ułożona jest inaczej względem stron świata, to również bez problemu znajdziemy projekt dla siebie. W ofercie mamy projekty dedykowane ‘trudnym działkom’- jednym z popularnych projektów, który polecamy wówczas do rozważenia Klientom jest ORZECH. Inne projekty znajdziecie Państwo w kategorii projekty z wejściem od południa. Wszystkie nasze projekty zamówić można jako standard lub lustro – wybierając, warto mieć na uwadze usytuowanie naszej działki względem stron świata.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić, są ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Jest to dokument określający, co wolno nam wybudować na wybranej działce. Zapoznanie się z tym dokumentem jest bardzo ważne, ponieważ często zawarte są tam bardzo szczegółowe wytyczne, ograniczające wybór projektu – np. dopuszczalny typ dachu, limit wysokości budynku czy wymagana ilość kondygnacji. Plan miejscowy określa również typ zabudowy dopuszczalny dla danej działki (np. zabudowa wolnostojąca, bliźniacza itd. - zobacz nasze projekty bliźniaków ), a także funkcję. Z naszego punktu widzenia mpzp jest ograniczeniem, pamiętajmy jednak, że aby osiedle, na którym się budujemy, wyglądało jako całość spójnie i ładnie, jest jak najbardziej również w naszym interesie. Może zdarzyć się, że dla działki wybranej przez nas mpzp nie istnieje. Wówczas warto sprawdzić zapisy w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jest to podobny dokument, tylko bardziej ogólny.

Pamiętamy o lokalizacji projektu na działce, o wytycznych planu miejscowego – co dalej? Wybierając jeden z nich, warto zwrócić uwagę na takie jego cechy, jak typ dachu, ilość kondygnacji, ilość miejsc garażowych, powierzchnia użytkowa.

Jeśli coś nam przeszkadza w wybranym projekcie, warto porozmawiać z architektem, który wykonywał będzie adaptację, o możliwościach wprowadzenia ewentualnych zmian.